• Úvod
  • Pohřbili jsme veřejnou zakázku za nejnižší cenu...

Pohřbili jsme veřejnou zakázku za nejnižší cenu...

02-09-2016

Největší brzdou rozvoje potenciálu konceptu chytrých měst je schopnost správně poptat inovace v procesu veřejných zakázek. V České i Slovenské republice se městům nákup inovací moc nedaří, zvláště od lokálních a malých firem. S příchodem nového zákona o veřejných zakázkách od října 2016 je mnohem větší možnost tento neblahý fakt změnit. Zákon by měl vést k odklonu od tendence zadávat na nejnižší cenu, a naopak posílit možnost zadavatelů získat kvalitně provedenou zakázku. Také přináší mnohé novinky v poptávání inovací, které by mohly usnadnit zavádění konceptu chytrých měst, a to skrze nové nástroje jako je inovační partnerství, veřejné zakázky v předobchodní fázi (PCP) a veřejné zakázky na inovativní řešení (PPI). Pro obrodu kultury veřejného poptávání však samotný zákon a jeho nástroje nestačí. Potřebujeme „chytré“ zadavatele, kteří mají tři „O“: odpovědnost, odvahu a odbornou zdatnost.

Spolu s desítkami autorů jsme pro vás sestavili unikátní přehled návodných informací, které by Vám mohly posloužit při přípravě zadávací dokumentace, ale i v rychlé orientaci v nových postupech, které zákon umožňuje. Řešení některých známých problémů, jakými jsou například proprietární uzamčení (vendor lock-in) či soutěž na nejnižší cenu, představujeme na příkladech z několika zahraničních i domácích měst.

Dalším z cílů tohoto čísla je sdílet informace o možnostech zadávání veřejných zakázek (verejne obstaravanie) mezi Českem a Slovenskem a posílit tak vzájemnou inspiraci k tomu, jak lze udělat veřejnou soutěž, za kterou se už nikdo nebude stydět. Právě společenská prestiž, která byla před sto lety u nás přirozenou součástí zadavatelské hrdosti a dodavatelské profesionality, se dnes díky dobře vysoutěženým a dobře odvedeným dílům možná znovu v našich krajích masivně prosadí.

Tímto číslem vzniknul unikátní soubor praktických znalostí a informací o veřejných zakázkách na inovace, který v ČR a SR nemá obdoby. Věříme, že si najde své odvážné zadavatele, kteří v brzké době obohatí naší praxi o dobré příklady a naše města tak akcelerují potenciál československého umu a vynalézavosti!