Roj 2.0
zvuková fasáda a sonifikovaný chaos přírody
Příkladem obohacující spolupráce mezi vědeckou institucí a multimediálním umělcem je projekt Roj, který pro brněnskou Hvězdárnu a planetárium vytvořil umělec Jiří Suchánek. Na děrovanou plechovou fasádu planetária umístil 187 světel a pomocí vlastního softwaru, který zpracovává digitální partituru, generuje světelné a zvukové struktury. Jiří Suchánek dlouhodobě vytváří instalace pro netradiční prostory a zkoumá tak mimo jiné i trvanlivost elektronických médií v těžších klimatických podmínkách. Jeho projekt Zvuková jeskyně se stal trvalou součástí prohlídek jeskyně Výpustek v Moravském krasu, ve své instalaci Turbulence pracuje s větrníky, které snímají proudění větru a na základě toho generují zvuky a tóny. Instalace je mobilní a umožňuje rozmístění do různých koutů města i krajiny.
www.jiri-suchanek.net
Zpráva od Mahena
virtuální socha
Socha nebo památník v současném městě může mít mnoho podob. Umělec Richard Loskot ve své tvorbě dlouhodobě pracuje s technologiemi, zajímá ho ale především to, co je neviditelné nebo to, „co nás přesahuje“. V brněnské ulici Kobližná, spojující Mahenovo divadlo s Knihovnou Jiřího Mahena, byly v rámci výstavy „Na hraně příběhu – Sochy v ulicích“ rozesílány po tři měsíce procházejícím lidem sms zprávy (16 000 sms). Jejich obsahem byly fiktivní vzkazy bývalé přední osobnosti města Jiřího Mahena jeho současným obyvatelům. Účinek těchto krátkých osobních sdělení vyplynul ze specifické situace nově přijaté zprávy na mobilním telefonu. Zásahem do soukromí na okamžik autor vyrušil příjemce z jeho reality a „pozdravil“ ho Mahenovými slovy. V ulici, kde se dříve Jiří Mahen často pohyboval, vznikaly neviditelné „sochy“, subtilní monumenty, které pronikají telefony potomků do staronového prostoru.
www.richardloskot.net

Elektrosluch
naslouchání městu
Elektrosluch je přístroj, který snímá elektromagnetické pole a převádí je do zvuku. Sám autor, mladý slovenský hudebník a zvukový umělec, Jonáš Gruska ke svému nástroji říká: „Okolo nás existuje neskutočné množstvo dátových tokov a informácií, ktoré nie sme schopní vnímať našimi bežnými zmyslami. Takouto sonifikáciou som schopný aspoň čiastočne priblížiť svet elektromagnetických polí a otvoriť tak ušiam iné svety.“ Elektrosluch se dá koupit přímo od autora na jeho webových stránkách, nebo si na nich můžete stáhnout schéma, díky kterému si ho postavíte sami. Se zvukem města a jeho ozvučováním pracoval Gruska i ve svých dalších instalacích – na objednávku bratislavského festivalu Melos Étos ozvučil zvonkohru na stěně ikonické stavby bývalého obchodního domu Prior (dnes My), pro kterou vytvořil původní skladbu Kolokoly.
binmatu.net
